БАРАЖ ЗА ЕП: Србија у Словенији после драме у Нишу!

Репрезентација Србије играће на Европском првенству у Словенији од 30. јануара до 10. фебруара 2018. године! Место на жребању у петак је обезбедила после драматичне завршнице реванш утакмице баража, до којег је стигла преко турнира у Пољској.

У дворани „Чаир“ у Нишу, у који се наш национални тим вратио после скоро две деценије, подршка је била онаква какву су прижељкивали капитен Марко Перић и голман Миодраг Аксентијевић у најави утакмице, као и њихови саиграчи. А, на терену, после тријумфа резултатом 4:3 у Хомутову, у реваншу је било 4:4!

Утакмица је значајно подсећала на дуел у Чешкој. Поново су противници више нападали у првом полувремену, поново су наши репрезентативци били фуриозни у другом делу – и поново су пали у завршници и замало прокоцкали предност.

У осталим утакмицама баража, Румунија је славила у Грузији резултатом 7:4, после 2:2 на домаћем терену, Пољска је била боља у узбудљивом сусрету са Мађарском – 6:4 (у првом дуелу је било 1:2), док је Хрватска, у још једном неизвесном двобоју, елиминисана од Француске са 4:5 у Дубровнику, после 1:1 у првом мечу.

Домаћин је повео голом Рамића, после одличног продора капитена Перића по левој страни у 10. минуту – 1:0. Међутим, радост је кратко трајала, пошто је изједначио Заруба 200 секунди касније, после дуплог паса са Внуком – 1:1, а недуго затим је Коцић погодио пречку.

И то је било, углавном, све што су Срби учинили у нападу у првом полувремену, док су се са друге стране ређале прилике Чешке. Значајно више су шутирали у оквир гола (однос је 7-2), али нису могли више од једном да савладају одличног голмана Аксентијевића, који је уписао шест одбрана до одласка на одмор, док је његов колега Герчак имао много мање посла.

Слободан Рајчевић у акцији испред гола Чешке

Много проблема је Србија имала и на почетку другог полувремена, али је на голу несавладив био Аксентијевић, бранио је и главом по потреби. У једном тренутку се и повредио, затражио је медицинску помоћ, али није изашао из игре све до завршнице, када је искључен. На 77 секунди пре краја су судије процениле да је изашао пре времена приликом извођења слободног ударца и показале су му други жути картон, а Орлове оставили са играчем мање на терену.

Сејдлер је шутирао из слободног ударца, а на другој стативи је Вахала заборављен скренуо лопту у гол – 4:4. Од тада је почео онај „најдужи“ минут и кусур до Љубљане. После примљеног гола је Србија поново била комплетна на терену, између статива је стао Момчиловић и у тих седамдесетак секунди уписао одбране којима је помогао саиграчима да обезбеде пласман на ЕП.

На Европском првенству у Словенији играће: Србија, Словенија, Шпанија, Русија, Португал, Италија, Украјина, Азербејџан, Казахстан, Румунија, Пољска и Француска.

А, није морало да буде тако драматично пошто је Србија за непуна два и по минута у другом полувремену, чинило се, сломила Чехе. Прво је погодио Рајчевић на асистенцију Коцића у 24. минуту за 2:1, а потом и Пршић, после дуплог паса Перића и Рамића и његове асистенције са десне стране на другу стативу – 3:1.

А, онда су уследиле нове „жуте минуте“, „зона сумрака“ у коју је упао наш национални тим. У 31. минуту је погрешио Перић, лопту му је узео Внук и одмах упослио Сејдлера, који је смањио на 3:2. Покушао је селектор Горан Иванчић, који је упозоравао на проблеме у одбрани и пре утакмице, да спречи даљи пад минутом одмора, инсистирао да се игра сигурно, без журбе и погрешних додавања, али… Само 56 секунди после другог гола, Чеси су дали и трећи, а поново су актери били исти играчи – Внук је петом упослио Сејдлера са десне на леву страну, а он је неометан сместио у мрежу – 3:3.

Недуго затим, Коцић је остао на паркету после једног контранапада, морао је из игре, а ушао је Симић – и одмах дао гол. Била је то једна од оних акција, „вицева“, „продатих фора“, по којима Орлове памте и светске велесиле у футсалу. Перић је кратко извео корнер до Пршића, а он вратио капитену, који је са гол-аут линије са леве стране пронашао у шестерцу Симића, који је био прецизан – 4:3.

Славље репрезентативаца Србије

Покушавали су Чеси и пре тога без човека на гол-линији, кренули су и тада на све или ништа, али вероватно нико није очекивао раније описану драматичну завршницу, иако су сви знали да ривал у овој утакмици нема шта да изгуби и да ће све карте бацити на напад (што говори и однос 22-9 за госте у ударцима у оквир гола). Ипак, на крају се све добро завршило. Шести пут у историји наш национални тим ће играти на ЕП, пети пут под именом Србија (пропуштен је једино завршни турнир у Белгији 2014. године после елиминације од Румуније у баражу) и имаће прилику да оправда висок рејтинг и четврто место из Београда 2016. године, тада под командом селектора Аце Ковачевића.

UEFA Futsal Euro / Slovenia 2018 – Play-offs / 2nd Leg Match – Serbia 4×4 Czech Republic Futsal Srbija Futsal reprezentacija Srbije Futsal BALKAN eFutsal.cz Futsal FIFA – Česká republika FK ERA-PACK Chrudim Gardenline Litoměřice SK SLAVIA PRAHA futsal AC Sparta Praha futsal 1. Fc Nejzbach Vysoké Mýto Svarog FC Teplice KMF Ekonomac Kragujevac Marko Perić Credits: Futsal Srbija

تم نشره بواسطة ‏‎World Futsal Leagues – Goals and Highlights‎‏ في 27 سبتمبر، 2017

Ниш, 26. септембар 2017. године

Реванш утакмица баража за Европско првенство у Словенији 2018. године

СРБИЈА – ЧЕШКА 4:4 (1:1)

(прва утакмица: Чешка – Србија 3:4)

СТРЕЛЦИ: 1:0 Рамић у 10, 1:1 Заруба у 13, 2:1 Рајчевић у 24, 3:1 Пршић у 26, 3:2 Сејдлер у 31, 3:3 Сејдлер у 32, 4:3 Симић у 34, 4:4 Вахала у 39. минуту. ДВОРАНА: „Чаир“. СУДИЈЕ: Хуан Гаљардо, Алехандро Мартинес Флорес и Давид Урданос Апестегуја (сви из Шпаније). НАГОМИЛАВАЊЕ ПРЕКРШАЈА: Србија 10 (5+5), Чешка 8 (3+5). ЖУТИ КАРТОНИ: Аксентијевић, Коцић, Перић (Србија), Заруба, Цупак, Вахала (Чешка). ЦРВЕНИ КАРТОН: Аксентијевић (Србија) у 39. минуту.

СРБИЈА: Аксентијевић (голман), Перић (капитен), Коцић, Симић, Рајчевић, Станковић, Ракић, Милосавац, Рамић, Томић, Пршић, Јовановић, Крстић, Момчиловић (голман). Селектор: Горан Иванчић.

ЧЕШКА: Герчак (голман), Заруба, Сејдлер (капитен), Јановски, Внук, Цупак, Р, Мареш, Словачек, Куделка, Д. Дрозд, Ковач, Холи, Белеј, Вахала (голман). Селектор: Томаш Нојман.