ЕП ЗА ЖЕНЕ: Шпанске краљице – најбоље, без дилеме!

Пет утакмица – пет победа, уз гол-разлику 35:1! Нестварно звучи, зар не? Али је реалност. И тај једини гол пао је још у другом полувремену прве утакмице квалификационог турнира Групе 1 у Легањесу, средином септембра 2018. године, када су Шпанкиње већ имале убедљиво вођство. Побеђена је тада Румунија (12:1), потом Пољска (8:0) и Италија (6:0), па у првој утакмици финалног турнира Русија (5:0), у петак и, на крају, у финалу и Португал – 4:0 (3:0). Шпанија је први првак Европе у конкуренцији дама, више него заслужено, док су Рускиње освојиле бронзу тако што су биле боље у пенал-серији од Украјине резултатом 3:2, после 2:2 (2:1) током 40 минута.

Португалке су имале исти учинак у квалификацијама као ривалке из финала – три победе уз гол разлику 26:1. На турниру Групе 4 у месту Оливеира де Аземеиш савладане су репрезентације Чешке (12:0), Финске (3:1) и Србије (11:0).

Стара изрека да је „освета најбоља када се сервира хладна“ потврђена је вечерас у Порту, месту за које и наше Орлове вежу прелепе успомене јер су баш на ЕП у том граду 2007. године први пут под именом Србија, под вођством тадашњег селектора Аце Ковачевића, заиграли на великом такмичењу капитен Бојан Павићевић, Предраг Рајић, Марко Перић и други асови. А, сада ће тај град заувек памтити и даме из Шпаније. Годину дана пошто су Португалци у Љубљани скинули са трона њихове земљаке, најуспешнију европску репрезентацију свих времена у футсалу и коначно дошли до толико жељене шампионске титуле, оне су их осветиле, приредиле реванш највећем континенталном ривалу – и то на његовом терену. Тако су постале прве шампионке Европе, на турниру у организацији Европске фудбалске уније (УЕФА)!

И то су учиниле доминантно, тако што су Португалкама, које су биле ношене подршком са трибина, већ у првом полувремену ставиле до знања да ће баш оне отворити победнички шампањац. Са једне стране су са три гола до половине првог полувремена посао завршиле Мајте – у четвртом, Анита – у шестом и Ромеро – у десетом минуту, док покушаји домаћина са друге стране нису били довољно снажни за бедем пред голом „црвене фурије“.

Бројни су били напади ка голу Шпанкиња и у другом полувремену, али су оне фанатичном одбраном, повремено и уз дозу среће, доводиле до очаја ривалке. А онда, у 36. минуту, казниле су промашаје и преко Сотело поставиле завршни резултат. Последњи минути су одбројавани уз неизбежно „оле“ и повике „шампиони“ са трибина, пре него што је почело велико славље после последњег звука сирене. Такође, овацијама због свега учињеног у овом квалификационом циклусу су награђене и Португалке.

Најзанимљивије детаље са финалне утакмице можете да погледате овде.

Најбоља играчица првог ЕП је репрезентативка Шпаније Ванеса Сотело, а признање јој је уручио португалски велемајстор Рикардињо, најбољи играч света и прва звезда ЕП за мушкарце пре годину дана. Он је заједно са другим јунацима из Љубљане бодрио земљакиње у граду у којем је дебитовао на континенталним шампионатима, у 2007. години – и одмах постао прва звезда, без обзира на тадашње четврто место његове репрезентације.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО – ПОРТО 2019. – ФИНАЛЕ

ПОРТУГАЛ – ШПАНИЈА 0:4 (0:3)

СТРЕЛЦИ: 0:1 Мајте у 4, 0:2 Анита у 6, 0:3 Ромеро у 10, 0:4 Сотело у 36. минуту. ДВОРАНА: у Порту. СУДИЈЕ: Кјара Перона (Италија), Ирина Великанова (Русија) и Геларе Наземидејлами (Иран). ЖУТИ КАРТОНИ: Инеш Фернандеш, Карла Ванеса, Гонсалвеш, Фереира (Португал). НАГОМИЛАВАЊЕ ПРЕКРШАЈА: Португал 10 (5+5), Шпанија 5 (4+1).
ПОРТУГАЛ: АНА КАТАРИНА (голман), ИНЕШ ФЕРНАНДЕШ, КАРЛА ВАНЕСА, АЗЕВЕДО (капитен), ПИСКО, Танија Соуза, Гонсалвеш, Катија Моргадо, Жанис Силва, Фереира, Лидија Мореира, Фернандеш Дуарте, Жени, Нати (голман). Селектор: Луиш Мигел Жеронимо Консеисао.
ШПАНИЈА: АГЕТЕ (голман), ИСА ГАРСИЈА, АМПИ, ПЕКЕ, СОТЕЛО, Монторо Сусарте, Гомес Гонсалес, Веласко, Мајте, Ромеро, Сампер, Анита (капитен), Кампој, Балбуена Навас (голман). Селектор: Клаудија Понс Ксандри.

Женске селекције Португала и Шпаније су исписале историју јесенас на првом олимпијском турниру у футсалу, на Олимпијским играма младих у Буенос Ајресу, када су освојиле златну, односно бронзану медаљу.

У утакмици за бронзу, Русија је прво испустила резултатски плус са пенала, а потом управо на тај начин стигла до медаље. Предност националном тиму те земље су донеле Данилова у 9. и Лебедева у 15. минуту, а у завршници првог дела, у 18. минуту, поново је погодила Данилова. Међутим, догодила се ситуација која се ретко виђа на футсал теренима. Уместо поготка, због њеног играња руком испред саме гол-линије, пре него што је сместила лопту у мрежу, огласила се судијска пиштаљка, па су због шестог прекршаја Рускиња противнице добиле прилику да смање минус. Са десет метара сигурна је била Воловенко.

Изједначење је донела Титова средином другог полувремена, у 29. минуту, из пенала са шест метара, пошто је претходно чувар мреже Русије Иванова повлачењем омела Форсијук испред гола.

Управо је Форсијук шутирала поред гола у трећој серији пенала, што је био почетак велике радости Рускиња. Претходно су погодиле њене саиграчице Дубицка и Воловенко, а у редовима ривалки су сигурне биле Филисова, Чернова и Олкова.

Најзанимљивије детаље са утакмице за бронзу можете да погледате овде.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО – ПОРТО 2019. – УТАКМИЦА ЗА БРОНЗУ

РУСИЈА – УКРАЈИНА 2:2 (2:1), пеналима 3:2

СТРЕЛЦИ: 1:0 Данилова у 9, 2:0 Лебедева у 15, 2:1 Воловенко (пенал са десет метара) у 18, 2:2 Титова (пенал са шест метара) у 29. минуту. ДВОРАНА: у Порту. СУДИЈЕ: Ракел Гонсалес Руано (Шпанија), Зари Фати (Иран) и Фатма Езлем Турсун (Турска). ЖУТИ КАРТОНИ: Иванова, Лебедева (Русија). НАГОМИЛАВАЊЕ ПРЕКРШАЈА: Русија 9 (6+3), Украјина 7 (3+4). ПЕНАЛИ (током утакмице): Украјина 2 (2). СТРЕЛЦИ У ПЕНАЛ-СЕРИЈИ: Филисова, Чернова, Олкова (Русија), Дубицка, Воловенко (Украјина).
РУСИЈА: ИВАНОВА (голман), ФИЛИСОВА, ДУРАНДИНА, ОЛКОВА, НИКИТИНА, Лебедева, Самородова, Крупина, Коржова, Чернова, Семенова, Данилова, Алемајкина, Сурнина (голман). Селектор: Евгени Кузмин.
УКРАЈИНА: САГАЈДАЧНА (голман), СИДОРЕНКО, ТИТОВА (капитен), ВОЛОВЕНКО, ФОРСИЈУК, Шулха, Клипаченко, Кирилчук, Хриценко, Павленко, Дубицка, Јероменко, Дударчук, Митрофанска (голман). Селектор: Олег Шајтанов.

(Фото: UEFA)