КВАЛИФИКАЦИЈЕ ЗА СП: Шест виза за Европљане, Орлови ка Литванији полећу из Француске

Магична игра на петопарцу спремна је да нам дарује нову посластицу: од сутра до 27. октобра на програму је главна рунда квалификација за Светско првенство у Литванији 2020!

Кључно питање: хоће ли репрезентација Србије на турниру у Француској, у конкуренцији Швајцарске, Белгије и домаћина, да освоји једно од прва два места у Групи 6 и избори визу за елитну рунду квалификација?

Орлови данас у 15.25 са београдског аеродрома „Никола Тесла” полећу ка Француској, вечерас, у 21.00, одрадиће тренинг у дворани у Сержи-Понтуазу

За почетак – основне информације: најбоље 32 европске репрезентације разврстане су у осам група, градови домаћини су Зелена Гора, Скопље, Баку, Еболи, Пјатра Њемт, Сержи-Понтуаз, Дубровник и Висеу.


ПУТ ЗА ЛИТВАНИЈУ

жреб за елитну рунду: 7. новембар 2019.

елитна рунда: 28. јануар – 2. фебруар 2020.

бараж: 9. и 12. април 2020.

СП у Литванији: 12. септембар – 4. октобар 2020. (Каунас арена, Вилњус арена и Клаипеда арена)

ЕЛИТНА РУНДА

– Победници четири групе елитне рунде обезбедиће пласман на СП, док ће другопласирани покушати да га изборе кроз бараж

– У баражу, једна утакмица је на програму код куће, једна на страни


На СП у Литванији 2020. играће седам репрезентација из Европе (шест кроз квалификације + домаћин), пет из Азије, три из Африке, четири из Северне, Централне Америке и Кариба, четири из Јужне Америке и једна из Океаније


ШТА ТРЕБА ДА ЗНАТЕ:

– Шпанија се квалификовала на свих претходних осам СП и освајала је круну 2000. и 2004.

– Русија је поражена у финалу 2016. од Аргентине

– Португал је званични европски шампион

– Холандија је изабрана за домаћина ЕП 2022.

– Северна Македонија је преузела домаћинство Групе 2 уместо Украјине

СВЕТСКИ ПРВАЦИ:

Колумбија 2016: Аргентина – Русија 5:4

Тајланд 2012: Бразил – Шпанија 3:2

Бразил 2008: Бразил – Шпанија 2:2 – пеналима 4:3

Кинески Тајпех 2004: Шпанија – Италија 2:1

Гватемала 2000: Шпанија – Бразил 4:3

Шпанија 1996: Бразил – Шпанија 6:4

Хонг Конг 1992: Бразил – САД 4:1

Холандија 1989: Бразил – Холандија 2:1


Група 1 (Зелена Гора, Пољска)

Шпанија, Пољска, Грузија, Финска

Прво коло (24. октобар): Шпанија – Финска (17.00), Пољска – Грузија (20.00).

Друго коло (25. октобар): Грузија – Шпанија (17.00), Пољска – Финска (20.00).

Треће коло (27. октобар): Финска – Грузија (17.00), Шпанија – Пољска (20.00).


Група 2 (Скопље, Северна Македонија)

Украјина, Словенија, Северна Македонија, тзв. Косово

Прво коло (24. октобар): Украјина – тзв. Косово (17.30), Северна Македонија – Словенија (20.00).

Друго коло (25. октобар): Северна Македонија – тзв. Косово (17.30), Словенија – Украјина (20.00).

Треће коло (27. октобар): Украјина – Северна Македонија (17.30), тзв. Косово – Словенија (20.00)


Група 3 (Баку, Азербејџан)

Азербејџан, Словачка, Молдавија, Црна Гора

Прво коло (23. октобар): Словачка – Црна Гора (15.00), Азербејџан – Молдавија (18.00).

Друго коло (24. октобар): Молдавија – Словачка (15.00), Азербејџан – Црна Гора (18.00).

Треће коло (26. октобар): Црна Гора – Молдавија (15.00), Словачка – Азербејџан (18.00).


Група 4 (Еболи, Италија)

Италија, Мађарска, Белорусија, Енглеска

Прво коло (24. октобар): Мађарска – Енглеска (17.00), Италија – Белорусија (20.30).

Друго коло (25. октобар): Белорусија – Мађарска (16.00), Италија – Енглеска (19.00).

Треће коло (27. октобар): Мађарска – Италија (16.00), Енглеска – Белорусија (20.30).


Група 5 (Пјатра Њемт, Румунија)

Казахстан, Румунија, Холандија, Албанија

Прво коло (23. октобар): Казахстан – Албанија (15.30), Румунија – Холандија (18.00).

Друго коло (24. октобар): Холандија – Казахстан (15.30), Румунија – Албанија (18.00).

Треће коло (26. октобар): Албанија – Холандија (15.30), Казахстан – Румунија (18.00).


Група 6 (Сержи-Понтуаз, Француска)

Србија, Француска, Белгија, Швајцарска

Прво коло (23. октобар): Србија – Швајцарска (17.00), Француска – Белгија (20.00).

Друго коло (24. октобар): Белгија – Србија (17.00), Француска – Швајцарска (20.00).

Треће коло (26. октобар): Швајцарска – Белгија (17.00), Србија – Француска (20.00).


Група 7 (Дубровник, Хрватска)

Русија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Шведска

Прво коло (23. октобар): Русија – Шведска (17.00), Хрватска – Босна и Херцеговина (20.00).

Друго коло (24. октобар): Босна и Херцеговина – Русија (17.00), Хрватска – Шведска (20.00).

Треће коло (26. октобар): Шведска – Босна и Херцеговина (17.00), Русија – Хрватска (20.00).


Група 8 (Висеу, Португал)

Португал, Чешка, Летонија, Немачка

Прво коло (24. октобар): Чешка – Немачка (19.00), Португал – Летонија (22.00).

Друго коло (25. октобар): Летонија – Чешка (19.00), Португал – Немачка (22.00).

Треће коло (27. октобар): Немачка – Летонија (16.00), Чешка – Португал (19.00).


Фото: УЕФА