KVALIFIKACIJE ZA SP: Šest viza za Evropljane, Orlovi ka Litvaniji poleću iz Francuske

Magična igra na petoparcu spremna je da nam daruje novu poslasticu: od sutra do 27. oktobra na programu je glavna runda kvalifikacija za Svetsko prvenstvo u Litvaniji 2020!

Ključno pitanje: hoće li reprezentacija Srbije na turniru u Francuskoj, u konkurenciji Švajcarske, Belgije i domaćina, da osvoji jedno od prva dva mesta u Grupi 6 i izbori vizu za elitnu rundu kvalifikacija?

Orlovi danas u 15.25 sa beogradskog aerodroma „Nikola Tesla” poleću ka Francuskoj, večeras, u 21.00, odradiće trening u dvorani u Serži-Pontuazu

Za početak – osnovne informacije: najbolje 32 evropske reprezentacije razvrstane su u osam grupa, gradovi domaćini su Zelena Gora, Skoplje, Baku, Eboli, Pjatra Njemt, Serži-Pontuaz, Dubrovnik i Viseu.


PUT ZA LITVANIJU

žreb za elitnu rundu: 7. novembar 2019.

elitna runda: 28. januar – 2. februar 2020.

baraž: 9. i 12. april 2020.

SP u Litvaniji: 12. septembar – 4. oktobar 2020. (Kaunas arena, Vilnjus arena i Klaipeda arena)

ELITNA RUNDA

– Pobednici četiri grupe elitne runde obezbediće plasman na SP, dok će drugoplasirani pokušati da ga izbore kroz baraž

– U baražu, jedna utakmica je na programu kod kuće, jedna na strani


Na SP u Litvaniji 2020. igraće sedam reprezentacija iz Evrope (šest kroz kvalifikacije + domaćin), pet iz Azije, tri iz Afrike, četiri iz Severne, Centralne Amerike i Kariba, četiri iz Južne Amerike i jedna iz Okeanije


ŠTA TREBA DA ZNATE:

– Španija se kvalifikovala na svih prethodnih osam SP i osvajala je krunu 2000. i 2004.

– Rusija je poražena u finalu 2016. od Argentine

– Portugal je zvanični evropski šampion

– Holandija je izabrana za domaćina EP 2022.

– Severna Makedonija je preuzela domaćinstvo Grupe 2 umesto Ukrajine

SVETSKI PRVACI:

Kolumbija 2016: Argentina – Rusija 5:4

Tajland 2012: Brazil – Španija 3:2

Brazil 2008: Brazil – Španija 2:2 – penalima 4:3

Kineski Tajpeh 2004: Španija – Italija 2:1

Gvatemala 2000: Španija – Brazil 4:3

Španija 1996: Brazil – Španija 6:4

Hong Kong 1992: Brazil – SAD 4:1

Holandija 1989: Brazil – Holandija 2:1


Grupa 1 (Zelena Gora, Poljska)

Španija, Poljska, Gruzija, Finska

Prvo kolo (24. oktobar): Španija – Finska (17.00), Poljska – Gruzija (20.00).

Drugo kolo (25. oktobar): Gruzija – Španija (17.00), Poljska – Finska (20.00).

Treće kolo (27. oktobar): Finska – Gruzija (17.00), Španija – Poljska (20.00).


Grupa 2 (Skoplje, Severna Makedonija)

Ukrajina, Slovenija, Severna Makedonija, tzv. Kosovo

Prvo kolo (24. oktobar): Ukrajina – tzv. Kosovo (17.30), Severna Makedonija – Slovenija (20.00).

Drugo kolo (25. oktobar): Severna Makedonija – tzv. Kosovo (17.30), Slovenija – Ukrajina (20.00).

Treće kolo (27. oktobar): Ukrajina – Severna Makedonija (17.30), tzv. Kosovo – Slovenija (20.00)


Grupa 3 (Baku, Azerbejdžan)

Azerbejdžan, Slovačka, Moldavija, Crna Gora

Prvo kolo (23. oktobar): Slovačka – Crna Gora (15.00), Azerbejdžan – Moldavija (18.00).

Drugo kolo (24. oktobar): Moldavija – Slovačka (15.00), Azerbejdžan – Crna Gora (18.00).

Treće kolo (26. oktobar): Crna Gora – Moldavija (15.00), Slovačka – Azerbejdžan (18.00).


Grupa 4 (Eboli, Italija)

Italija, Mađarska, Belorusija, Engleska

Prvo kolo (24. oktobar): Mađarska – Engleska (17.00), Italija – Belorusija (20.30).

Drugo kolo (25. oktobar): Belorusija – Mađarska (16.00), Italija – Engleska (19.00).

Treće kolo (27. oktobar): Mađarska – Italija (16.00), Engleska – Belorusija (20.30).


Grupa 5 (Pjatra Njemt, Rumunija)

Kazahstan, Rumunija, Holandija, Albanija

Prvo kolo (23. oktobar): Kazahstan – Albanija (15.30), Rumunija – Holandija (18.00).

Drugo kolo (24. oktobar): Holandija – Kazahstan (15.30), Rumunija – Albanija (18.00).

Treće kolo (26. oktobar): Albanija – Holandija (15.30), Kazahstan – Rumunija (18.00).


Grupa 6 (Serži-Pontuaz, Francuska)

Srbija, Francuska, Belgija, Švajcarska

Prvo kolo (23. oktobar): Srbija – Švajcarska (17.00), Francuska – Belgija (20.00).

Drugo kolo (24. oktobar): Belgija – Srbija (17.00), Francuska – Švajcarska (20.00).

Treće kolo (26. oktobar): Švajcarska – Belgija (17.00), Srbija – Francuska (20.00).


Grupa 7 (Dubrovnik, Hrvatska)

Rusija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Švedska

Prvo kolo (23. oktobar): Rusija – Švedska (17.00), Hrvatska – Bosna i Hercegovina (20.00).

Drugo kolo (24. oktobar): Bosna i Hercegovina – Rusija (17.00), Hrvatska – Švedska (20.00).

Treće kolo (26. oktobar): Švedska – Bosna i Hercegovina (17.00), Rusija – Hrvatska (20.00).


Grupa 8 (Viseu, Portugal)

Portugal, Češka, Letonija, Nemačka

Prvo kolo (24. oktobar): Češka – Nemačka (19.00), Portugal – Letonija (22.00).

Drugo kolo (25. oktobar): Letonija – Češka (19.00), Portugal – Nemačka (22.00).

Treće kolo (27. oktobar): Nemačka – Letonija (16.00), Češka – Portugal (19.00).


Foto: UEFA