BARAŽ ZA EP: Srbija u Sloveniji posle drame u Nišu!

Reprezentacija Srbije igraće na Evropskom prvenstvu u Sloveniji od 30. januara do 10. februara 2018. godine! Mesto na žrebanju u petak je obezbedila posle dramatične završnice revanš utakmice baraža, do kojeg je stigla preko turnira u Poljskoj.

U dvorani „Čair“ u Nišu, u koji se naš nacionalni tim vratio posle skoro dve decenije, podrška je bila onakva kakvu su priželjkivali kapiten Marko Perić i golman Miodrag Aksentijević u najavi utakmice, kao i njihovi saigrači. A, na terenu, posle trijumfa rezultatom 4:3 u Homutovu, u revanšu je bilo 4:4!

Utakmica je značajno podsećala na duel u Češkoj. Ponovo su protivnici više napadali u prvom poluvremenu, ponovo su naši reprezentativci bili furiozni u drugom delu – i ponovo su pali u završnici i zamalo prokockali prednost.

U ostalim utakmicama baraža, Rumunija je slavila u Gruziji rezultatom 7:4, posle 2:2 na domaćem terenu, Poljska je bila bolja u uzbudljivom susretu sa Mađarskom – 6:4 (u prvom duelu je bilo 1:2), dok je Hrvatska, u još jednom neizvesnom dvoboju, eliminisana od Francuske sa 4:5 u Dubrovniku, posle 1:1 u prvom meču.

Domaćin je poveo golom Ramića, posle odličnog prodora kapitena Perića po levoj strani u 10. minutu – 1:0. Međutim, radost je kratko trajala, pošto je izjednačio Zaruba 200 sekundi kasnije, posle duplog pasa sa Vnukom – 1:1, a nedugo zatim je Kocić pogodio prečku.

I to je bilo, uglavnom, sve što su Srbi učinili u napadu u prvom poluvremenu, dok su se sa druge strane ređale prilike Češke. Značajno više su šutirali u okvir gola (odnos je 7-2), ali nisu mogli više od jednom da savladaju odličnog golmana Aksentijevića, koji je upisao šest odbrana do odlaska na odmor, dok je njegov kolega Gerčak imao mnogo manje posla.

Slobodan Rajčević u akciji ispred gola Češke

Mnogo problema je Srbija imala i na početku drugog poluvremena, ali je na golu nesavladiv bio Aksentijević, branio je i glavom po potrebi. U jednom trenutku se i povredio, zatražio je medicinsku pomoć, ali nije izašao iz igre sve do završnice, kada je isključen. Na 77 sekundi pre kraja su sudije procenile da je izašao pre vremena prilikom izvođenja slobodnog udarca i pokazale su mu drugi žuti karton, a Orlove ostavili sa igračem manje na terenu.

Sejdler je šutirao iz slobodnog udarca, a na drugoj stativi je Vahala zaboravljen skrenuo loptu u gol – 4:4. Od tada je počeo onaj „najduži“ minut i kusur do Ljubljane. Posle primljenog gola je Srbija ponovo bila kompletna na terenu, između stativa je stao Momčilović i u tih sedamdesetak sekundi upisao odbrane kojima je pomogao saigračima da obezbede plasman na EP.

Na Evropskom prvenstvu u Sloveniji igraće: Srbija, Slovenija, Španija, Rusija, Portugal, Italija, Ukrajina, Azerbejdžan, Kazahstan, Rumunija, Poljska i Francuska.

A, nije moralo da bude tako dramatično pošto je Srbija za nepuna dva i po minuta u drugom poluvremenu, činilo se, slomila Čehe. Prvo je pogodio Rajčević na asistenciju Kocića u 24. minutu za 2:1, a potom i Pršić, posle duplog pasa Perića i Ramića i njegove asistencije sa desne strane na drugu stativu – 3:1.

A, onda su usledile nove „žute minute“, „zona sumraka“ u koju je upao naš nacionalni tim. U 31. minutu je pogrešio Perić, loptu mu je uzeo Vnuk i odmah uposlio Sejdlera, koji je smanjio na 3:2. Pokušao je selektor Goran Ivančić, koji je upozoravao na probleme u odbrani i pre utakmice, da spreči dalji pad minutom odmora, insistirao da se igra sigurno, bez žurbe i pogrešnih dodavanja, ali… Samo 56 sekundi posle drugog gola, Česi su dali i treći, a ponovo su akteri bili isti igrači – Vnuk je petom uposlio Sejdlera sa desne na levu stranu, a on je neometan smestio u mrežu – 3:3.

Nedugo zatim, Kocić je ostao na parketu posle jednog kontranapada, morao je iz igre, a ušao je Simić – i odmah dao gol. Bila je to jedna od onih akcija, „viceva“, „prodatih fora“, po kojima Orlove pamte i svetske velesile u futsalu. Perić je kratko izveo korner do Pršića, a on vratio kapitenu, koji je sa gol-aut linije sa leve strane pronašao u šestercu Simića, koji je bio precizan – 4:3.

Slavlje reprezentativaca Srbije

Pokušavali su Česi i pre toga bez čoveka na gol-liniji, krenuli su i tada na sve ili ništa, ali verovatno niko nije očekivao ranije opisanu dramatičnu završnicu, iako su svi znali da rival u ovoj utakmici nema šta da izgubi i da će sve karte baciti na napad (što govori i odnos 22-9 za goste u udarcima u okvir gola). Ipak, na kraju se sve dobro završilo. Šesti put u istoriji naš nacionalni tim će igrati na EP, peti put pod imenom Srbija (propušten je jedino završni turnir u Belgiji 2014. godine posle eliminacije od Rumunije u baražu) i imaće priliku da opravda visok rejting i četvrto mesto iz Beograda 2016. godine, tada pod komandom selektora Ace Kovačevića.

UEFA Futsal Euro / Slovenia 2018 – Play-offs / 2nd Leg Match – Serbia 4×4 Czech Republic Futsal Srbija Futsal reprezentacija Srbije Futsal BALKAN eFutsal.cz Futsal FIFA – Česká republika FK ERA-PACK Chrudim Gardenline Litoměřice SK SLAVIA PRAHA futsal AC Sparta Praha futsal 1. Fc Nejzbach Vysoké Mýto Svarog FC Teplice KMF Ekonomac Kragujevac Marko Perić Credits: Futsal Srbija

تم نشره بواسطة ‏‎World Futsal Leagues – Goals and Highlights‎‏ في 27 سبتمبر، 2017

Niš, 26. septembar 2017. godine

Revanš utakmica baraža za Evropsko prvenstvo u Sloveniji 2018. godine

SRBIJA – ČEŠKA 4:4 (1:1)

(prva utakmica: Češka – Srbija 3:4)

STRELCI: 1:0 Ramić u 10, 1:1 Zaruba u 13, 2:1 Rajčević u 24, 3:1 Pršić u 26, 3:2 Sejdler u 31, 3:3 Sejdler u 32, 4:3 Simić u 34, 4:4 Vahala u 39. minutu. DVORANA: „Čair“. SUDIJE: Huan Galjardo, Alehandro Martines Flores i David Urdanos Apesteguja (svi iz Španije). NAGOMILAVANJE PREKRŠAJA: Srbija 10 (5+5), Češka 8 (3+5). ŽUTI KARTONI: Aksentijević, Kocić, Perić (Srbija), Zaruba, Cupak, Vahala (Češka). CRVENI KARTON: Aksentijević (Srbija) u 39. minutu.

SRBIJA: Aksentijević (golman), Perić (kapiten), Kocić, Simić, Rajčević, Stanković, Rakić, Milosavac, Ramić, Tomić, Pršić, Jovanović, Krstić, Momčilović (golman). Selektor: Goran Ivančić.

ČEŠKA: Gerčak (golman), Zaruba, Sejdler (kapiten), Janovski, Vnuk, Cupak, R, Mareš, Slovaček, Kudelka, D. Drozd, Kovač, Holi, Belej, Vahala (golman). Selektor: Tomaš Nojman.