ПРОТИВНИЦИ СРБИЈЕ ПРЕД ЕП: Словенци намучили Португалце, Италијани рањиви у Украјини

До почетка Европског првенства у Словенији остало је, не рачунајући данашњи, још тачно 50 дана.

Поносни што ће Србија од 30. јануара до 10. фебруара 2018. да буде део футсал крема Старог континента и забринути због бледих партија Орлова у пријатељским мечевима у Словачкој (3:3 и 0:6), „вршимо инспекцију” децембарских тестова осталих селекција – учесница, с нагласком, наравно, на нашу групу.

И, шта нам прво упада у очи? Словенци су као домаћини, упркос поразима – 0:2 и 4:6, прописно намучили Португалце, док су Италијани на гостовању Украјини показали да су и те како рањиви, иако су после почетног неуспеха (2:3) успели да се тргну (2:1).

Словенци имају шесторицу интернационалаца: у Италији играју Дејан Бизјак (Лацио), Жига Чех (Имола), Нејц Хозјан (Сикуреза) и Тилен Штендлер (Прата) и у Хрватској Матеј Фидершек (Томи Сплит) и Игор Осредкар (Макарска)

У присуству Лорена Морела, „све и свја” у УЕФА за футсал, Словенци су у Литији чак пола сата одолевали фавориту, поклекнувши тек пошто је Ален Фетић лопту после покушаја убацивања Брита неспретно скренуо у сопствену мрежу. Претходно, прописно су се испромашивали Чујец, Осредкар, Тотошковић и Врховец, или, боље рећи, добро су бранили Соуза и Бебе, достојно парирајући колеги Пушкару.

Кристијан Чујец је на 0:1 погодио чак и стативу, домаћин је јурио изједначење и с петорицом у пољу, али се то показало контрапродуктивним, Жоао Матош је пресекао напад и са своје половине прецизним хицем отклонио дилеме.

МОГУ С НАЈБОЉИМА: Осредкар испред Рикардиња Фото: ФС Словеније

Доказали смо да можемо лако да играмо с великим репрезентацијама, какав је Португал. Заслужили смо бар један гол. У другом делу другог полувремена били смо чак и бољи (Игор Осредкар)

У реваншу, у Љубљани, у првом полувремену виђена је игра мачке и миша, док су у наставку сусрета, руку на срце, Словенци добрано поправили утисак и умало стигли 0:4. Добовичникове изабранике до почетка континенталне смотре и дуела на отварању са Србијом очекују још два теста: са Ираном, 22. и 23. јануара, у Цељу и Трбовљу.

Португалци су били бољи и заслужено су победили. Шта нам вреди што смо поред четири гола погодили и три стативе? (Андреј Добовичник)

ЈУБИЛЕЈ: Рикардињо је за 150. утакмицу за Португал на поклон добио дрес домаћина са својим презименом ФОТО: ФС Словеније

Словенија ми је последњих година други дом. Два пута сам с клубом гостовао у Марибору, у склопу УЕФА Футсал купа. Расту из године у годину, имају добру генерацију, шест – седам изврсних играча и доброг селектора. Желим финале са Словенијом! (Рикардињо)

Словенија – Португал 0:2 (0:0)

Литија – Дворана: „Спортова”. Гледалаца: 1.100. Судије: Симон Тодоровић, Алеш Мочник Перић и Дарко Бобар (сви из Словеније). Стрелци: 0:1 Фетић аутогол у 30, 0:2 Матош у 40. минуту. Жути картони: Чујец, Фетић (Словенија), Андре Коељо, Кари (Португал)

СЛОВЕНИЈА: ПУШКАР (г), МОРДЕЈ, ТОТОШКОВИЋ, ОСРЕДКАР (кап), ФЕТИЋ, Бизјак, Чех, Чујец, Фидершек, Хозјан, Широк, Штендлер, Турк, Врховец, Север (г). Селектор: Андреј Добовичник.

ПОРТУГАЛ: СОУЗА (г), МАТОШ, КАРИ, СЕСИЛИО, РИКАРДИЊО (кап), Нилсон, Андре Коељо, Пани, Бруно Коељо, Брито, Варела, Туња, Бебе (г). Селектор: Жорж Браз.

Словенија – Португал 4:6 (0:4)

Љубљана – Дворана: „Стожице”. Гледалаца: 3.000. Судије: Адмир Заховић, Дејан Весетић и Грегор Корошец (сви из Словеније). Стрелци: 0:1 Рикардињо у 1, 0:2 Рикардињо у 3, 0:3 Туња у 6, 0:4 Бруно Коељо у 16, 1:4 Фетић у 26, 1:5 Андре Коељо у 27, 1:6 Рикардињо у 28, 2:6 Осредкар у 29, 3:6 Чујец у 38, 4:6 Мордеј у 40. минуту. Жути картон: Сесилио (Португал).

ПОРТУГАЛ: БЕБЕ (г), НИЛСОН, БРУНО КОЕЉО, РИКАРДИЊО (кап), ВАРЕЛА, Матош, Андре Коељо, Кари, Сесилио, Пани, Хесус, Брито, Туња, Соуза (г). Селектор: Жорж Браз.

ДОБРА ПРОВЕРА: Азури пред меч у Харкову Фото: ФС Италије

Италија, ослабљена изостанком повређених Муриља и Миарелија, остварила је половичан учинак у Харкову, против квалитетне и вазда неугодне Украјине.

Азури, на голу с повратником под заставу Стефаном Мамарелом, нису успели поштено ни да се загреју, а већ нису знали шта их је снашло. Разиграни домаћин је у шестом минуту имао два гола предности!

Капитен Марко Ерколези и другови, видевши да је ђаво однео шалу, убацили су у брзину и вратили се у живот, али…

Скупо су их коштала искључења Мерлима и Де Луке, првог – оправдано због прекршаја с леђа као последњег играча одбране, другог – због наводног симулирања пенала, утисак је – плода пристрасне одлуке домаћег судије.

Никада не коментаришем суђење, али у пријатељском мечу дати једној репрезентацији два црвена картона, заиста је много (Роберто Меничели)

Италијани дан касније нису дозволили исту грешку: додуше, поново су „попили” брз гол, али су се још брже „опасуљили”.

ПОВРАТНИК: Стефано Мамарела интервенише Фото: ФС Украјине

У гро плану били су Мерлим и Калдероли, већ до 15. минута креатори тоталног преокрета. Испоставило се, упркос бројним шансама до краја и – коначног резултата.

Украјина – Италија 3:2 (3:1)

Харков – Дворана: Дом спортова „Локомотива”. Гледалаца: 1.000. Судије: Вовчок и Гордиенко (Украјина). Стрелци: 1:0 Разуванов у 1, 2:0 Королишин у 6, 2:1 Скинина у 16, 3:1 Журба у 18, 3:2 Ерколези у 24. минуту. Жути картони: Барон, Де Лука (Италија). Црвени картони: Мерлим у 6. и Де Лука у 37. минуту (Италија).

УКРАЈИНА: ИВАЊАК (г, кап), РАЗУВАНОВ, МИКОЛА ГРИЦИНА, ЖУРБА, КОРОЛИШИН, Педјаш, Лисенко, Хамдамов, Шеремета, Корсун, Михајло Грицина, Зварич, Белоцерковец. Селектор: Александр Косенко.

ИТАЛИЈА: МАМАРЕЛА (г), ЕРКОЛЕЗИ (кап), ДЕ ЛУКА, ЛИМА, КАЛДЕРОЛИ, Мерлим, Скинина, Ацони, Фортини, Де Оливеира, Барон, Ћезарони, Романо, Молитиерно (г). Селектор: Роберто Меничели.

Украјина – Италија 1:2 (1:2)

Харков – Дворана: Дом спортова „Локомотива”. Гледалаца: 1.000. Судије: Гордиенко и Вовчок (Украјина). Стрелци: 1:0 Белоцерковец у 7, 1:1 Мерлим у 13, 1:2 Калдероли у 15. минуту. Жути картони: Журба, Королишин (Украјина), Барон, Ерколези (Италија).

УКРАЈИНА: ЛИТВИНЕНКО (г, кап), БЕЛОЦЕРКОВЕЦ, ЗВАРИЧ, КОРСУН, ЖУРБА, Шеремета, Педјаш, Лисенко, Хамдамов, Разуванов, Микола Грицина, Михајло Грицина, Королишин, Ципун (г). Селектор: Александр Косенко.

ИТАЛИЈА: МОЛИТИЕРНО (г), ЛИМА, ДЕ ЛУКА, БАРОН, КАЛДЕРОЛИ, Мерлим, Скинина, Ацони, Фортини, Де Оливеира, Ерколези (кап), Ћезарони, Романо, Мамарела (г). Селектор: Роберто Меничели.

Русија, Казахстан, Пољска

Русија – Казахстан 3:3 (Ишафан у Ирану, Турнир четири нације)

Русија – Азербејџан 4:3 (Ишафан, Турнир четири нације)

Иран – Русија 4:0 (Ишафан, Турнир четири нације)

Иран – Казахстан 2:1 (Ишафан, Турнир четири нације)

Казахстан – Азербејџан 3:3 (Ишафан, Турнир четири нације)

Шпанија – Белгија 2:0 (Кревиљенте)

Иран – Азербејџан 3:3 (Ишафан, Турнир четири нације)

Мађарска – Француска 1:4 (Мишколц)

Улазнице за први дан првенства (Словенија – Србија, Русија – Пољска) одлично се продају. Драго ми је што ћемо имати специјалне госте: председника УЕФА Александра Чеферина, португалску легенду Луиса Фига и нашег пријатеља Дејана Станковића (Алекс Штолфа, директор ЕП)