ЕП У СЛОВЕНИЈИ: Краљ је пао, Португал на трону!

Репрезентација Португала је нови првак Европе! После година великих очекивања и разочарања, неиспуњених жеља, генерација предвођена магичним Рикардињом се попела на трон у пуној дворани „Стожице“ у Љубљани, пред преко десет хиљада гледалаца. И то у периоду када исти статус имају и њихове фудбалске колеге, које су, такође, финале Европског првенства решиле после продужетака, током лета 2016. против домаћина у Француској. У том финалу је Кристијано Роналдо морао да напусти игру у раној фази утакмице због повреде, а сада, такође, прва звезда и капитен није завршио сусрет, због повреде на почетку другог продужетка. Ослоњен на рамена чланова лекарске екипе је напустио терен и добио овације са трибина, скандирање имена од стране симпатизера оба национална тима.

Рикардињу је уручено признање за најбољег играча турнира, а он је и први стрелац са седам голова. „Сребрна патика“ је припала његовом земљаку Бруну Коељу са шест, а „Бронзана“ Русу Едеру Лими са пет погодака.

А, чинило се да је све готово у 36. минуту, када је досуђен шести прекршај за Португал, али је Мигелин уместо мреже затресао пречку. Претходно, Рикардињо је донео предност својој екипи у 59 секунди утакмице, а преокрет је уследио преко Толре у 19. и Лина у 32. минуту. Када већ ривал није повео са 3:1, ушло се у неизвесну завршницу, у којој је Бруно Коељо донео изједначење 102 секунде пре краја, успешан је био притисак са голманом-играчем. Исти играч је потврдио статус најбољег у финалу победничким поготком 55 секунди пре краја другог продужетка, из пенала са 10 метара.

Шпанија тако није одбранила трон из Београда 2016. и остала је на седам круна са 11 континенталних надметања од 1996. године до данас (до овог турнира је још два пута била најбоља Италија, а једном Русија). Португалци су искористили другу прилику у финалу, пошто су у првом, у Мађарској 2010. године, поражени од „црвене фурије“ (тада је било 2:4).

У борби за бронзу, Русија је спречила Казахстан, који је у четвртфиналу елиминисао Србију, да одбрани треће место из Београда. Једини стрелац је био Едер Лима у 29. минуту.

Казахстанци су у другом полувремену јурили предност, али су били и доста оптерећени прекршајима. Пети им је досуђен у 34. минуту, над Едером Лимом, а начинио га је Даглас Жуниор, који је због тога добио други жути картон. Руси су имали два минута да увећају предност са играчем више на терену, али није било промене. Тако су резултатом 1:0, у репризи дуела из Групе Б (тада је било 1:1), заслужили да славе у утешном финалу, а после пораза од новог владара Европе пре два дана.

Резултате, извештаје и табеле свих утакмица на ЕП можете да погледате овде.

(Фото: Португал на победничком постољу и Едер Лима из Русије – screenshot)