КВАЛИФИКАЦИЈЕ ЗА ЕП: Победа у Зеници, Србија у баражу!

Репрезентација Србије, захваљујући победи над Босном и Херцеговином вечерас у Зеници (3:1), играће двомеч баража за Европско првенство у Холандији 2022. године против Белорусије, у периоду од 14. до 17. новембра. И то је најважније, а све остало је за опширну анализу стручног штаба како се не би поновило.

ПОЗДРАВ КАПИТЕНА: Радмиловић и Симић са судијама Фото: ФС БиХ

Чињеница је да је Србија ушла у овај квалификациони циклус као фаворит Групе 4, као што је и чињеница да је тај циклус уследио убрзо после емотивног пражњења против Финске у баражу за Светско првенство у Литванији, који се неочекивано протегао кроз, практично, целу 2020. годину. Ипак, очекивало се више, нарочито на домаћем терену, који ових месеци нема већу важност јер нема публике. Свакако је мршав учинак од два ремија и једног пораза. И, како тек сада, када се погледају сви остали исходи последњег кола широм континента, делују она пропуштена два бода против Румуније у Вршцу пре неки дан… А опет, Орлови су у тој утакмици били на прагу „самоуништења“, па је и бод у самој завршници био „као кућа“… Превише је било таквих тренутака за миран сан, па ће наш национални тим морати на поправни против незгодне Белорусије у периоду после повратка са Светског првенства.

СТРЕЛЦИ: Стефан Ракић и Марко Пршић били су бољи од Кахвеџића Фото: ФС БиХ

Последњег дана квалификација место на ЕП је обезбедила Пољска победом над Чешком резултатом 8:5 (3:3). Остали учесници ЕП су домаћин Холандија, Хрватска, Украјина, Русија, Грузија, Азербејџан, Словачка, Босна и Херцеговина, Казахстан, Шпанија, Словенија, Италија, Финска и актуелни првак Португал.

И последња утакмица у квалификационој Групи 4, у Зеници, била је подсећање на оно што смо видели кроз квалификације – и на сјај и на оне мање добре тренутке. Србија је до победе стила после брзог преокрета у првом полувремену, за мање од два минута, головима Стефана Ракића у 13. и Марка Пршића за, званично, три секунде у 14. минуту (посебно је ефектан његов други погодак, када је послао лопту у мрежу преко голмана Дарка Милановића), уз две асистенције Јована Лазаревића и једне капитена Милоша Симића, док је домаћин повео после комбинације Јосипа и Марина Сесара у 13. минуту.

ПОЦРВЕНЕО: Јован Лазаревић Фото: ФС БиХ

Утакмицу су обележила и три црвена картона у последњих осам минута утакмице, која ће свакако задати главобоље селекторима пред наредне изазове – Јована Лазаревића неће бити у првој утакмици баража против Белорусије после два жута картона у другом полувремену, док ће Босна и Херцеговина морати да размисли о алтернативи међу стативама на почетку ЕП, пошто су црвене картоне добила оба голмана после интервенција ван казненог простора – Милановић и Станислав Галић.

УСПЕШНИЈА СРПСКА ДЕСЕТКА: Петров и Радмиловић Фото: ФС БиХ

Зато, после свега виђеног од почетка године, стоји она констатација са почетка да је најважније да је Србија изборила бараж, уз уверење да ће извући поуке и да неће поновити грешке у наредним изазовима. А, сви се надамо да нас очекује богата следећа сезона, односно да ћемо после СП у Литванији, који почиње крајем лета, имати прилике да бодримо Орлове и на ЕП у Холандији током зиме.

У другој утакмици шестог кола Групе 4, Румунија је савладала Северну Македонију резултатом 9:1 (6:0). Стрелци су били Арсовски (аутогол) у 1, Савио Валадарес у 5, 15. и 33, Фелипе Оливеира у 6. и 24, Пауло Фереира у 9, Соч у 14. и Рибеиро у 22. минуту за Румунију, а Петровић у 25. минуту за Северну Македонију.

Све резултате квалификација за ЕП 2022. године можете да погледате овде.

КВАЛИФИКАЦИЈЕ ЗА ЕП 2022. У ХОЛАНДИЈИ – ШЕСТО КОЛО

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА – СРБИЈА 1:3 (1:3)

СТРЕЛЦИ: 1:0 М.Сесар у 12, 1:1 Ракић у 13, 1:2 Пршић у 14, 1:3 Пршић у 14. минуту. ДВОРАНА: „Хусејин Смајловић“ у Зеници. ЖУТИ КАРТОН: Лазаревић (Србија). ЦРВЕНИ КАРТОНИ: Милановић (Босна и Херцеговина) у 32, Галић (Босна и Херцеговина) у 38. и Лазаревић (Србија) у 33. минуту.

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА: МИЛАНОВИЋ (голман), ЈЕЛИЋ, ХРКАЧ, КАХВЕЏИЋ, РАДМИЛОВИЋ (капитен), Галић (голман), М. Сесар, Ј. Сесар, Алаџић, Хршумовић, С. Иванковић, Бошковић, Калајџић, Госто. Селектор: Иво Крезо.

СРБИЈА: ВУЛИЋ (голман), РАКИЋ, ТОМИЋ, ПРШИЋ, ПЕТРОВ, Ђорђевић (голман), Алексић, Стојчевски, Поповић, Лазаревић, Симић (капитен), Стојковић, Милосављевић, Радовановић. Селектор: Горан Иванчић.

КВАЛИФИКАЦИЈЕ ЗА ЕП 2022. У ХОЛАНДИЈИ – ГРУПА 4

ПРВО КОЛО: Босна и Херцеговина – Северна Македонија 2:1, Румунија – Србија 2:2

ДРУГО КОЛО: Србија – Босна и Херцеговина 2:4, Северна Македонија – Румунија 2:2.

ТРЕЋЕ КОЛО: Румунија – Босна и Херцеговина 2:3, Србија – Северна Македонија 1:1.

ЧЕТВРТО КОЛО: Северна Македонија – Србија 1:6, Босна и Херцеговина – Румунија 5:0.

ПЕТО КОЛО: Северна Македонија – Босна и Херцеговина 2:3, Србија – Румунија 4:4.

ШЕСТО КОЛО: Румунија – Северна Македонија 9:1, Босна и Херцеговина – Србија 1:3.

ТАБЕЛА: Босна и Херцеговина 15, Србија 9, Румунија 6, Северна Македонија 2 бода