ФИФА СП: Португал на врху света, Рикардињо краљ футсала!

Аргентина ипак није успела да одбрани трофеј са претходног СП, Португал бољи за гол

АРГЕНТИНА – ПОРТУГАЛ  1:2 (0:1)

Спектакл за крај СП у Литванији. Европски првак Португал је успео да савлада „гаучосе“ и тако постане тек четврта репрезентација на свету после Бразила, Шпаније и Аргентине која се попела на победничко постоље. Рикардињо се од светских првенстава опростио – златом око врата. Један од највећих мајстора у историји футсал са селекцијом Португала, скинуо је са светског трона браниоца титуле Аргентину, а херој финалног окршаја био је, без дилеме, двоструки стрелац Пани Варела.

Првотимац лисабонског Спортинга био је кобан за „Гаучосе“. А селекцији Аргентине се догодило управо оно што се десило репрезентацији Србије у окршају у групној фази. У деветом минуту црвени картон је добио Кристијан Боруто, па је било само питање времена када ће изабраници Жоржа Браза начети противничку мрежу. То се коначно догодило у 15. минуту, када је Варела после две мајсторије прецизним ударцем матирао одличног Сармиента – 0:1!.

Према кладионицама, Аргентина је била незнатни фаворит у финалу али Португал је показао квалитет и пожртвовање када је то било најпотребније… Резултатски заостатак у финалу често зна да представља ненадокнадив хендикеп. Португалци су стрпљиво чували предност и чекали ситуацију из које ће дуплирати предност и решити питање победника. Тај сценарио се коначно и догодило у 28. минуту, када се опет видео мајсторство непоновљивог Рикардиња. Он је из корнера лобовао читаву противничку одбрану, а Варела је волејем погодио небрањени део гола и дуплирао предност Португалије – 0:2!

Ипак, то није био крај, већ почетак драме. Аргентина је практично кренула са центра смањила резултат теледиригованим пројектилом Ангела Клаудина – 1:2! А потом следи права опсада португалског гола, међутим Бебе је био на висини задатка. „Гаучоси“ су пуцали из свих позиција, а колосалну шансу меча девет минута пре краја  је пропустио Еделштјен када је празан гол промашио из непосредне близине….

Три минута пре краја Аргентинци су затражили и пенал, након што је лопта погодила Матоса наводно у руку, али су судије после гледања снимка ВАР-а,  утврдиле да није било довољно елемената за најстрожу казну.

Рикардињо је шест пута био проглашаван најбољим играчем на свету, са репрезентацијом Португала је освојио Европско првенство 2018. године, а на клупском нивоу је био три пута првак Европе.

Додељене су и награде најбољим појединцима СП а без дилеме за најбољег играча је проглашен Рикардињо (Португал) чиме је заслужио златну лопту, најбољи стрелац је Феррао (Бразил) добитник је златне патике, а најбољи голман је Николас Сармиенто (Аргентина) добитник златне рукавице.

У утакмици за треће место репрезентација Бразила је савладала репрезентацију Казахстана са 4:2